Forumul cevabun.ro - "gusturile se discuta"
Octombrie 31, 2014, 06:51:43 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți: SMF - A fost instalat!

Pagina principală   Ajutor Caută Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: retete sucuri naturale de fructe si legume pentru copii  (Citit de 18080 ori)
bukatarul
Junior
**

Vezi Profilul
« : Mai 15, 2010, 07:52:51 »

fiindca tot avem fructe si legume proaspete acum in sezon, va propun un subiect pentru sucuri naturale pentru copii - ce le dam, la ce varste, voi cum le preparati? evident ca eu cam evit sucurile din comert (a se vedea tedy si altele) si vreau idei noi.
Memorat

bukatarim, bukatarim
boboku99
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Mai 15, 2010, 08:11:05 »

Eu am o lista cu de sucuri de legume si fructe pe care o folosesc si cu copiii (dar sunt mari - peste 13 ani).

Suc de mere si morcovi: 6 morvoci, 2 mere; se dau in blender, nu se indulcesc, se bea imediat ca sa nu se lase pulpa.

Suc cu sfecla: 3 morcovi, jumate de sfecla rosie curata; in blender

Suc de citrice: 3 portocale curatate, 1 grepfrut curatat; in storcatorul de citrice (eu nu pun pulpa)

Suc de seara: 2 mere, 1 para; in blender

Suc digestiv: 1 legatura de frunze proaspete de spanac bine spalate, 6 morcovi; in blender

Suc energizant: 2 mere, un strugure mare, 1 felie de lamaie cu tot cu coaja (coaja sa nu fie cerata) - toate in blender (la struguri, incearca sa iei fara samburi mari ca se amareste sucul)

Suc purgativ: 4 morcovi, jumate de castravete de sera, 1 sfecla rosie curatata; toate in blender

Suc de raceala: 1 legatura de patrunjel verde, 3 morcovi, 2 tulpini de telina, 2 catei de usturoi; toate in blender

Suc cu telina: 1 tulpina de telina, 2 mere; in blender

Suc cu capsuni: 2 mere, 8 capsuni mari; in blender

Suc dupa sport: 6 capsuni, 1 felie de ananas proaspat, 1 ciorchine de strugure negru; in blender

Suc pentru stomac: un sfert de varza, 3 tulpini de telina - in robotul de suc de legume (fara pulpa)
Memorat
bukatarul
Junior
**

Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Mai 21, 2010, 10:10:19 »

bune suculetzele!
Memorat

bukatarim, bukatarim
alison
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Iunie 27, 2010, 09:30:04 »

pe mine m-a salvat o carticica pe care mi-au dat-o cand mi-am cumparat storcatorul de fructe  Face cu ochiul

sucurile favorite:

1. Se pun in blender 2 banane, 10 capsuni, 4 felii de ananas (fara miezul tare din mijloc - sau din alea din conserva gata taiate in mijloc), 10 cirese fara samburi, o mana de frunze de spanac proaspete si 5 felii grosute de castravete de sera. Se amesteca bine. Se toarna in pahare si se pune topping de frisca sau fulgi de ciocolata.

2. Se pun in blener 1 mar curatat de coaja si fara cotor, 1 kiwi fara coaja, 1 banana fara coaja, 1 portocala fara coaja (sau suc de portocale daca ai prin frigider - gen nectar), jumate de ceasca de iaurt .

3. Se pun in blender 3 nectarine fara sambure, 1 banana, un jumatate de cana de iaurt (se poate pune un iaurt cu vanilie sau lapte de soia cu vanilie pentru cei care tin post sau sunt vegetarieni). E foarte racoros si foarte bun acum in perioada asta. Se poate face si cu piersici dar se scoate coaja.
Memorat
teo
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Iulie 05, 2010, 04:54:09 »

la fructe e mai usor de combinat

la legume, in schimb, e destul de greu de pacalit copiii  Face cu ochiul

sucul pe care il fac eu e cu tulpina de telina, rosii si castravete
Memorat

Nicio fată fără pește.
dorina caramel
Începător
*

Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #5 : August 02, 2010, 09:03:52 »

Teo vreau sa te intreb ,nu sunt probleme cu stomacul datorate de castravete ?
eu am vrut sa fac in magazin acest suc dar fara castravete?
ma gandesc sa nu deranjeze la stomac? astept raspuns
 Zâmbet
Memorat
teo
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #6 : August 05, 2010, 06:28:37 »

Teo vreau sa te intreb ,nu sunt probleme cu stomacul datorate de castravete ?
eu am vrut sa fac in magazin acest suc dar fara castravete?
ma gandesc sa nu deranjeze la stomac? astept raspuns
 Zâmbet

Dorina, eu n-am experimentat niciodata pb cu castravetele. Avand asa multa apa, nu ar trebui sa ne faca pb  Face cu ochiul
Memorat

Nicio fată fără pește.
dorina caramel
Începător
*

« Răspunde #7 : August 05, 2010, 10:28:25 »

multumesc mult de raspuns ,!o sa incerc pe propria persoana sa vad
ceva combinatii cu pepene rosu mai stiti?
mersi mult ma scoateti din impas! Sărut
Memorat
indy
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #8 : August 06, 2010, 08:30:39 »

cu pepene rosu eu am facut limonada de pe cevabun http://www.cevabun.ro/limonada-cu-pepene-verde/ care e de-li-sh  Rânjet

si mai poti face un cocktail bun -

• jumate de pepene rosu
    1 lamaie
    5 portocale
    un sfert de conserva de ananas

Se scot semintele de la pepene, se curata lamaia si portocala (fara samburi) si se baga totul in blender. foarte energizant
Memorat
dorina caramel
Începător
*

« Răspunde #9 : August 06, 2010, 09:28:50 »

mmmm! cred ca este tare racoritor multumesc mult!
Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!