Forumul cevabun.ro - "gusturile se discuta"
Mai 25, 2017, 04:57:40 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți: SMF - A fost instalat!

Pagina principală   Ajutor Caută Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Despre Dieta South Beach  (Citit de 10036 ori)
cevabun
Administrator
Junior

Vezi Profilul WWW Adresa de email
« : August 19, 2009, 09:55:14 »

Dieta South Beach a fost lansata de Arthur Agatson (medic cardiolog) si de Marie Almon (nutritionist) ca un regim alimentar pentru pacientii cu risc cardiovascular. În anii 2000, dieta South Beach a devenit una din solutiile adoptate de cei care doreau sa slabeasca si sa duca o viata sanatoasa.

Au existat si voci care au contestat aceasta dieta (in special felul in care indicele glicemic al alimentelor a fost calculat), dar si acum exista multe persoane care urmeaza cele 3 faze ale dietei South Beach:
- Faza 1: doua saptamani in care se elimina toate tipurile de zaharuri, carbohidratii procesati, fructele si unele legume cu indice glicemic mare
- Faza 2 : (doua - patru saptamani) in care se reintroduc in alimentatie fructele si legumele ce nu erau permise in faza 1
- Faza 3 : este faza de mentinere care dureaza toata viata si in care nu exista un anumit regim de urmat, dar in care cel care tine dieta trebuie sa stie principiile de baza si sa deosebeasca grasimile bune de cele rele, carbohidratii buni de cei rai.
Memorat

Numa' bun de pus pe masa.
madalina
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #1 : August 20, 2009, 10:43:00 »

Tin dieta disociata south beach de cateva luni si va pot spune ca functioneaza!! am slabit chiar mult.

va trimit si voua retete pentru ca se mananca bine la dieta asta  Face cu ochiul

SALATA DE VINETE PENTRU DIETA

Ingrediente
2 vinete medii ca dimensiune
1 ceapa
2 rosii
1 ardei
1 castravete
1 lingura ulei de masline
cateva frunze de salata
10 masline
1 lingura capere
putin oregano
sare dupa gust

Mod de preparare
Se curata si se taie bucati patratele/cubulete ceapa, rosiile, ardeiul, salata si castravetele;

Se pun vinetele intr-un platou la cuptor si se coc la foc mic cca 40 de minute, se scot din cuptor si se lasa sa se raceasca. Se curata de coaja, se scurg si se taie in bucati mici;

Se amesteca vinetele cu celelalte ingrediente, adaugand uleiul, sarea si oregano.

Memorat
sareadinbucate
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #2 : August 20, 2009, 12:18:22 »

Da, e adevarat ca dieta South Beach da rezultate (am auzit mai multe doamne si domnite care se declarau incantate de ea).
Cu toate asta, AVERTIZARE: asigurati-va ca sunteti cu toate analizele in regula inainte de o dieta de genul asta, ca nu aveti probleme cu glicemia, fierul or magneziul. Prima parte a dietei e destul de drastica, si mai ales daca sunteti printe cei care tin diete (sau macar la incep) aproape in fiecare luna, va poate face rau fizic. Eu am patit-o si m-au adunat ai mei ca pe un sac de cartofi de pe jos
Ca sfat, inainte de o dieta cu impact pe termen lung vorbiti cu un nutritionist. Eu am slabit foarte fain, in descurs de un an, in jur de 20 de kilograme, iar de 3 ani de zile am pus la loc cam 2 (si alea sunt in functie de sezon).
O sa caut si eu ceva retete (pentru ca dieta mea era un South Beach mai lejer un pic) si va trimit curand
Memorat
madalina
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 20, 2009, 12:54:03 »

de abia astept retetele! ai un site de bucate?  Huh
da, e adevarat ca e foarte restrictiva prima parte si mi s-a parut foarte greu de tinut. in primele zile eram de-vas-ta-ta!
Memorat
andreik
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Ianuarie 10, 2010, 07:51:36 »

O reteta pentru faza a 2-a

CIUPERCI UMPLUTE CU CRAB

Ingrediente:

500 g ciuperci albe, normale
200 g carne de crab - o gasiti la supermarket ca surimi
2-3 cepe verzi tocate marunt
cimbru, oregano, boia, piper si sare
50 g de parmezan ras
2 linguri de maioneza light

Se face umplutura prima data - surimi se amesteca bine cu ceapa, condimentele, maioneza si parmezanul. Se lasa putin la rece. Se incinge cuptorul - se umplu ciupercile doar palariile cu umplutura de la rece si se baga la cuptor 15 minute - se poate pune putin parmezan deasupra .
Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!