Forumul cevabun.ro - "gusturile se discuta"
Octombrie 18, 2018, 03:19:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți: SMF - A fost instalat!

Pagina principală   Ajutor Caută Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1] 2
  Imprimă  
Ajutor Subiect: ce pot gati cu copiii  (Citit de 23212 ori)
dianaR
Începător
*

Vezi Profilul
« : Noiembrie 29, 2009, 05:51:34 »

buna tuturor

am tot cautat pe siteuri retete simple pe care sa le gatesc cu copiii mei (au 5 si 8 ani). am tot vazut prajituri interesante - mai ales pe blogul asta http://dulciurifeldefel.blogspot.com/ dar sunt pentru copii nu de facut cu copiii  Rânjet

ma puteti ajuta cu sfaturi si retete? ca le place sa gateasca, mai ales Liei (fetita mea de 8 ani).

diana
Memorat
mia
Junior
**

Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #1 : Noiembrie 30, 2009, 11:02:14 »

diana, eu am facut salam de biscuiti cu nepoata-mea. Si s-a distrat copios!!! e destul de greu sa faci ceva cu fierbere sau pe foc, asa ca cel mai simplu ar fi sa faci ca la orele de gospodarie (pe care eu le-am prins la scoala  Rânjet) - salam de biscuiti, salata orientala (fierbi tu ouale si cartofii inainte, le racesti si dupa aia gatesti cu ei).
Memorat
teo
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Noiembrie 30, 2009, 11:29:43 »

Copiilor le place, stiu din experienta proprie, sa se joace cu aluaturi. Daca vrei poti incerca niste biscuiti sau fursecuri simple, in forma de animale. Copiii se bucura si apreciaza cand fac ceva cu mana lor. Sunt atat de mandriiiiiiiiiii!
Memorat

Nicio fată fără pește.
ALINA
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 30, 2009, 06:45:17 »

poti face pizza. e usor de gatit si le place si copiilor. ca activitati, ii lasi sa intinda aluatul - se pot face mini-pizzas, poti felia ingredientele sau le poti da prin razatoare (eu folosesc o razatoare de plastic pentru branza ca sa fiu sigura ca nu se taie). Cheesy
Memorat
bukatarul
Junior
**

Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Decembrie 02, 2009, 07:00:26 »

poti face si deserturi simple - budinca sau salata de fructe.
Memorat

bukatarim, bukatarim
rAdu
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Decembrie 05, 2009, 10:00:20 »

se mai pot face gustari care arata amuzant pt aia mici

eu am gasit pe un site in engleza masline - pinguini

iata poza
sunt masline cu morcovi si mozzarella, MORTALE!!!

am modificat poza ca aia veche nu se mai vedea
« Ultima modificare: Decembrie 16, 2009, 11:34:22 de către rAdu » Memorat
VIOvio
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Decembrie 05, 2009, 09:49:59 »

@Radu - foarte inspirata gustarea din masline! chiar merita facuta cu copiii!!!  Zâmbet Zâmbet mai ai si alte modele?
Memorat

cat mancam nu ne jucam
rAdu
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Decembrie 08, 2009, 12:25:59 »

am tot gasit chestii pe net

uite poza asta de exemplu cu figurinele

Memorat
bukatarul
Junior
**

Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Decembrie 10, 2009, 11:55:39 »

sunt fantastice pozele astea!!!  Rânjet nu cred ca o sa imi iasa pinguinii aia niciodata
Memorat

bukatarim, bukatarim
VIOvio
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Decembrie 11, 2009, 10:36:47 »

Radu, chestiile mici si verzi seamana cu mascota de la domo  Rânjet sunt foarte faine !!!!
Memorat

cat mancam nu ne jucam
ELENA
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Decembrie 13, 2009, 06:27:07 »

am vazut in good food o reclama la o carte Cooking with Kids, nu stiu daca e in engleza sau in romana dar parea exact o carte cu retete pentru copii. O are cineva?
Memorat
rAdu
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Decembrie 16, 2009, 11:36:58 »

am vazut in good food o reclama la o carte Cooking with Kids, nu stiu daca e in engleza sau in romana dar parea exact o carte cu retete pentru copii. O are cineva?

Elena, o poti cumpara de pe amazon - http://www.amazon.com/Cooking-Kids-Linda-Collister/dp/1845974891/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1260956183&sr=8-1
in romania n-am vazut-o in librarii
Memorat
andreik
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Decembrie 22, 2009, 10:39:09 »

am vazut la targurile de craciun tot felul de ateliere pentru copilasi unde ii invata sa faca biscuiti de craciun - decupeaza aluatul cu forme, framanta etc. mi s=-a parut interesat pentru fetita mea care s-a minjit cu faina din cap pana-n picioare dar s-a distrat copios. Cheesy
Memorat
cevabun
Administrator
Junior

Vezi Profilul WWW Adresa de email
« Răspunde #13 : Iunie 30, 2010, 01:54:40 »

Va propunem si noi reteta video de salam de biscuiti - http://www.cevabun.ro/salam-de-biscuiti-cu-ciocolata/
E foarte usor de facut cu copiii, nu necesita coacere si e o "delicatesa" ce ne trezeste multe amintiri  Zâmbet.

Echipa Cevabun.ro
Memorat

Numa' bun de pus pe masa.
alison
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Iunie 30, 2010, 02:01:10 »

eu am gasit o reteta care mi-a placut foarte mult la retete-in-imagini http://www.reteteinimagini.com/Retete/Retete-pentru-copii/Porcusori-chifle-pentru-copii.html  Rânjet

Memorat
Pagini: [1] 2
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!