Forumul cevabun.ro - "gusturile se discuta"
Iunie 28, 2017, 02:08:03 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți: SMF - A fost instalat!

Pagina principală   Ajutor Caută Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Mic dejun grecesc  (Citit de 8619 ori)
laurar
Începător
*

Vezi Profilul
« : August 31, 2009, 01:53:53 »

Salutare!

Am fost in Grecia de doua ori pana acum. Prima oara in peninsula Kassandra, apoi in Thassos, Mt. Athos (Agion Oros) si la Meteora. In afara de dejunurile generoase cu fructe de mare, pe care le recomandam, eu si prietenii mei, tuturor, constanta din toate drumetiile prin Grecia a fost micul dejun cu iaurt, miere si nuci. Un mic dejun aparte pentru noi, obisnuiti cu "racituri" sau lapte cu cereale, dar pe care l-am incercat cu curaj si nu am regretat o clipa. Pe mine ma speria, cred, gandul ca iaurtul (nostru) e cam acru. Dar acolo am aflat ca ei prepara iaurtul altfel. Se lasa la scurs aproape 2 zile, devenind astfel usor mai pastos si pierzand din acreala. Acelasi iaurt se foloseste si pentru tzadziki. Micul dejun cu iaurt, miere si nuci tine de foame si, la drumetii lungi, e exact ce trebuie.
Memorat
aura
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #1 : Septembrie 01, 2009, 11:41:34 »

am facut si eu acasa iaurt cu nuci si miere - dupa reteta de pe site - si am folosit iaurt olimpus de la brenac. e aproape ca in grecia  Zâmbet
Memorat
VIOvio
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Septembrie 09, 2009, 11:09:40 »

subscriu! da,e foarte bun micul lor dejun. eu am mancat in rodos la all inclusive numai bunatati
Memorat

cat mancam nu ne jucam
boboku99
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Noiembrie 29, 2009, 05:40:17 »

in grecia n-am prea nimerit-o cu breakfastu' ca am stat pe la hoteluri si in afara de iaurt si fructe cu miere nu era nimic de seama. fulgii n-aveau nici un dumnezeu iar mezelurile erau varza  Jenat dar mi-au zis amici ca e mult mai bine sa te duci pe cont propriu la micul dejun ca e mult mai bun.
Memorat
mia
Junior
**

Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #4 : Septembrie 09, 2010, 07:13:49 »

am fost in halkidiki acum o saptamana si mi-am incarcat bateriile
imi place foarte mult grecia si mancarea greceasca

de obicei, nu ne luam micul dejun la pensiune/hotel ci preferam sa mergem intr-o patiserie sa mancam placinte calde - placinte cu spanac, placinte cu branza, foarte gustoase si satioase, servite cu iaurt

am nimerit intr-o dimineata intr-un fel de fast-food/impinge tava si am mancat oua ochiuri cu salata tzatziki si a fost un mic dejun excelent!!! desi un pic cam greu

eu recomand cu caldura grecia !!!
Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!