Forumul cevabun.ro - "gusturile se discuta"
Decembrie 15, 2017, 06:03:26 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola și precizează durata sesiunii.
Noutăți: SMF - A fost instalat!

Pagina principală   Ajutor Caută Autentificare Creează un cont  
Pagini: [1]
  Imprimă  
Ajutor Subiect: Paris, orașul deziluziilor  (Citit de 16043 ori)
teo
Începător
*

Vezi Profilul
« : August 31, 2009, 10:55:21 »

In Paris am mancat scump, si cel mai prost cu putinta. Șocat Nu zic ca stiam unde si ce sa mananc dar oriund eam calatorit am mancat mai bine decat in Paris. Scump si proooost. In plus, parca toti s-au tampit de cap. La chinezi sos de mustar la pachetelele de primavara, la greci sos de mustar la salata greceasca.  Buze sigilate
Memorat

Nicio fată fără pește.
ciocu
Moderator Global
Începător

emanuelciocu
Vezi Profilul WWW
« Răspunde #1 : August 31, 2009, 11:18:06 »

Parisul poate fi un pom laudat. Cei care il viziteaza se astepta sa ajunga in raiul grumanzilor. Din pacate nu e tocmai asa. Zone precum Cartierul Latin mustesc de turisti si oportunisti care ii hranesc cu mancare scumpa si proasta. Regula generala este sa mananci unde mananca localnicii: in cartiere, pe stradute laturalnice, etc.

Memorat

dac liber
ALINA
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Septembrie 10, 2009, 02:45:46 »

la paris nu am gasit decat mancare foarte foarte scumpa. Am fost iarna trecuta si unde intram ni se spunea ca trebuie sa comandam mancare ca sa putem comanda vin la sticla  Nehotărât Iar peste tot mancarea era foarte scumpa si nu foarte gustoasa. Fiind destul de frig afara am chiar incercat multe restaurante si bistrouri, dar nu as putea sa recomand nici macar un loc ...
Memorat
rAdu
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #3 : Octombrie 01, 2009, 07:39:07 »

eu am avut noroc la paris pentru ca am fost la varu-meu. care ne-a dus in crasme oarecum de cartier unde se manca chiar bine. de sccump, era scump! intr-adevar. noua ne place parisul mult (mie si soatei) si mergem cam o data la 2-3 ani
Memorat
mia
Junior
**

Vezi Profilul Adresa de email
« Răspunde #4 : Octombrie 09, 2009, 11:04:52 »

@RADU - chiar ca ai avut noroc!  Rânjet Eu la Paris am avut numai ghinioane !!! am mancat foarte prost si foarte scump. Am dat pe un cappuccino CU FRISCA!!!  Șocat 7.8 EURO. Era sa cad...
Memorat
bibika
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Noiembrie 19, 2009, 10:09:49 »

am vizitat acum parisul o saptamana si nu prea am cu se sa ma laud la mancare

cele mai bune chestii erau sendvisurile de pe strada, clatitele

mi-au placut magazinasele alea cu mancare asiatica (sushi, mancare chinezeasca etc) - un fel impinge-tava unde se mananca bine si e ok si pretul

Memorat
boboku99
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Mai 24, 2010, 12:47:02 »

am fost la 1 mai in paris si pot sa zic ca e mancarea scumpa
toti prietenii nostri ne-au sfatuit sa mancam meniul de pranz care e cam 15 euro si de obicei include 2 feluri de mancare

ne-am luat si niste tzepe pentru ca erau chestii trecute cu + care insemna ca se platesc separat ceea ce umfla nota cam mult
ca sa nu mai zic d ebauuturi - fff scumpe

am incercat melci, branza raclette, boeuf bourguinon, croque monsieur (e un tip simplu de sandvis) - bune, doar ca restaurantele au fost mult sub asteptari

cea mai rea experienta a fost in cartierul latin unde ne-am jurat ca nu mai calcam - jeg si serviciu foarte prost

asa cum era scris si mai sus, sandvisurile de pe strada sunt bune si clatitele
Memorat
indy
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Iunie 14, 2010, 08:08:11 »

am fost de paste la paris vreo 4 zile

nu pot sa zic ca am mancat prost, e adevarat ca a fost scump da' nu am fost asa dezamagit cum povestiti voi

am mancat branza raclette, clatite diverse foarte bune (si sarate), mancare gatita la pranz chiar buna

n-am fost in cartierul latin e adevarat tocmai fiindca toti au spus ca e turistic si atat mancarea cat si serviciile nu merita
Memorat
luciana
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Iunie 18, 2010, 05:48:50 »

am fost de paste la paris vreo 4 zile

nu pot sa zic ca am mancat prost, e adevarat ca a fost scump da' nu am fost asa dezamagit cum povestiti voi

am mancat branza raclette, clatite diverse foarte bune (si sarate), mancare gatita la pranz chiar buna

n-am fost in cartierul latin e adevarat tocmai fiindca toti au spus ca e turistic si atat mancarea cat si serviciile nu merita

Indy, eu la paris nu pot sa spun ca am mancat cine stie ce la pranz. adica, in niciun caz asa bine ca in berlin, de exemplu, sau in alte capitale din europa. E adevarat ca m-am dus la paris cu asteptari mari, ca de gastronomia franceza am auzit nu mai de bine. dar eu la pranz am luat "formule" (meniu special pentru pranz la pret mai mic) cu o supa la inceput si cu un fel principal destul de simplist - somon la gratar cu cartofi, de exemplu. cu o apa plata s-a facut nota de 23 de euro ...

am mancat bine la un restaurant unde m-au dus niste amici din oras, un restaurant micut si stilat dar destul de scump - o cina pentru o persoana cu 2pahare de vin era cam 65 de euro dar a fost foarte buna mancarea -carpaccio de vita cu mandarine, turnedou de vita servit cu sos de stridii si esalote, anghinare umplute cu hribi si desertul cu capsuni si mascarpone. foarte deosebit
Memorat
cristina p
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Iulie 03, 2010, 03:49:22 »

In Paris, mancati aproape de doua ori mai scump decat in alte orase. Trebuie sa cunoasteti anumite adrese, daca nu este dificil, am facut experienta.
Exista foarte multe restaurante, din cauza asta sant f.bune, bune si rele.Dar, nu putem spune ca gastronomia franceza este rea. Totul depinde cum se pregateste si de bucatar.
De exeplu, cand lucram in exterior, mancam tot timpul in acelasi restaurant, mancarea, totul era f.f. bun (am mancat cea mai buna tarta de ciocolata cu lamaie), s-a schimnat bucatarul, am schimbat de restaurant, pretul era rezonabil.
Boeuf bourguignon, am incercat mai multe retete, acum este OK, am gasit una care imi place, bineanteles nu este cea clasica... Apoi, gasiti in multe bloguri, tarta Tatin, depinde de cum este facuta, trebuie utilizate o mare cantitate de mere, depinde de soiul merelor si mai ales siropul de zahar, nu trebuie sa fie prea ars, pentru ca daca nu iese ceva brggg...
Este ca peste tot, daca cel in bucatarie, nu este bun, nici mancarea nu poate fi buna.
Cand plec in vacanta, ma opresc la restaurantul unde sant cele mai multe masini garate, nu in statiuni Peco...
Asta este parerea mea...
Memorat
anda
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Iulie 05, 2010, 04:48:31 »

cristina, ai dreptate! de mancat cand calatoresc ma iau dupa o regula simpla - sa mananc unde vad multi localnici nu unde sunt doar turisti
Memorat
alison
Începător
*

Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Octombrie 25, 2010, 08:44:21 »

Ne-am intors din PARIS acum 3 zile si da, si noi am mincat prost si scump. Era destul de frig afara asa ca ne-am tot bagat prin carciumi sa ne mai incalzim si zona centrala este absolut scumpa si cu servicii proaste. Ca sa nu mai zic de cina, peste tot in partea centrala pe unde ne invarteam noi costa 20- 30 de euro un fel de mancare  Șocat
Memorat
Pagini: [1]
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.13 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!